Levandos – kvapni gamtos paslaptis, kuri yra dar neatskleista… Kiekvienam žmogui levandos yra kažkas mistiško…Užsukite į svečių namus „Lavender Inn“ ir atraskite savąjį levandų supratimą, grožį ir žavesį…
Kas yra levanda?
Levanda – tai daugiametis, prieskoninis, vaistinis augalas, turintis nepakartojamai malonų kvapą. Levandų tėvynė yra Viduržemio jūros regionas, nes levandos geriausiai auga atviroje, saulėtoje ir šiltoje vietoje. Dabar levandos auginamos daugelyje pasaulio šalių, įskaitant Lietuvą. Kai kuriose pasaulio šalyse, kaip Australijoje, jos auga kaip laukiniai augalai. Europoje, pvz., Prancūzijoje ir Anglijoje, yra įveistos didžiulės levandų plantacijos. Prancūzijos regionas – Provansas – neturi konkurentų, nes šių kvapniųjų puskrūmių jie augina daugiausia. Priežastis paprasta – čia yra tinkamiausios gamtinės sąlygos levandoms augti.
Lietuvoje pirmą kartą levandos pradėtos auginti Kauno Botanikos sode 1924 metais. Lietuviai greitai pamėgo šiuos augalus ir šiuo metu levandos puikuojasi soduose, darželiuose ar parkuose. Ne išimtis ir „Lavender Inn“ svečių namai. Apsvaigę nuo levandų grožio, perkėlėme dalį svajingos didybės į svečių namų sodą. Nuostabios gamtos apsuptyje, kur yra įsikūrusi „Lavender Inn“ oazė, žydinčios levandos savo svaiginančiu kvapu ir grožiu kviečia užsukti kiekvieną.
Už ką levandos taip dievinamos? Didžiausias šio augalo grožis – žiedai, kurie natūraliai būna ryškiai violetinės spalvos, bet yra sukurta veislių, žydinčių mėlyna, balta ar rožine spalva. Levandos žydi liepos-rugpjūčio mėnesiais. Žiedeliai nedideli, išsidėstę menturiais ir sukrauti į pailgą, varpos formos žiedyną. Ir turbūt niekas nepaprieštaraus, kad levandos turi nepakartojamai malonų kvapą. Nuo neatmenamų laikų kvapnieji levandų aliejai, kvepalai ir levandų atpalaiduojančios vonios buvo itin mėgstamos moterų.
Trumpa levandų istorija
Levandos buvo žinomos jau ankstyvųjų civilizacijų laikais. Yra manoma, kad jos atkeliavo iš rojaus sodų, o Adomas ir Ieva buvo pirmieji žmonės, kurie levandas atnešė į žemę. Biblijoje teigiama, kad Jėzus buvo pateptas taip pat levandų aliejumi. Tuomet senovės egiptiečiai naudojo levandas mumifikuoti mirusiųjų kūnus. Viduramžiais ir Renesanso laikotarpiu levandos įsišaknijo vienuolynų soduose šalia kitų vaistinių augalų.
Greitai levandos pasklido po Europą. Gražiai žydintys augalai įsitvirtino Prancūzijos ir Anglijos karalių rūmuose. Levandų kvepalais galėjo puikuotis tik labai turtingos europietės. 1910-aisiais levandos užkopė į gydomųjų augalų olimpą. Levandos – slaptos meilės simbolis. Jų įmaišydavo į meilės gėrimus. Iki XIX a. merginos vestuvių išvakarėse maudėsi šių žolelių vonioje, kvėpinosi aliejumi, kad meilė būtų tvirta.
Ką reiškia žodis „levanda“?
Žodis levanda yra kilęs iš lotynų kalbos žodžio „lavare“, kuris reiškia „praustis“. Levanda simbolizuoja meilę, pasiaukojimą ir skaistumą. Dieviškoji violetinė spalva jau tapusi nuotakų pamėgta spalva. Jei kas nors jums padovanos levandų, žinokite, jos gali atnešti jums neįtikėtinas galimybes, simbolizuoti slaptą meilę ar naujus nuotykius. Levandos – tai neatsiejamas prabangos simbolis. Jos siejamos su elegancija, rafinuotumu ir grakštumu, todėl užima išskirtinę vietą gėlių tarpe.
Levandų rūšys
Kodėl levandos yra skirstomos į tam tikras rūšis? Pirmiausia todėl, kad jos skiriasi išvaizda, aromatinėmis savybėmis ir panaudojimo galimybėmis. Pavyzdžiui, angliškoji levanda, „ Lavandula Angustifolia“, laikoma „ tikrąja“ levanda, yra pati vertingiausia, nes ji naudojama kvepalų, aromatinių aliejų ir kosmetikos pramonėje. Tuomet „Lavender Officinalis“ yra naudojama medicinos srityje, nes turi daugiausia gydomųjų savybių. Levandų rūšis „Provence“, kuri auginama Provanso regione, yra plačiai naudojama maisto pramonėje, nes turi maloniai saldų kvapą. Iš šios rūšies taip pat gaminamos vantos ir vainikai, nes šios levandos augdamos suformuoja aukštus stiebus.
Mūsų svečių namų teritorijoje puikuojasi nepakartojamoji „ Lavandula Angustifolia“. Šie kvapieji puskrūmiai užburs jus nepakartojamu aromatu ir kvies vėl sugrįžti tam, kad pailsėtumėte, atsipalaiduotumėte ir patirtumėte kūno bei sielos ramybę.
Keletas įdomių faktų apie levandas
- Tradiciškai levandos yra laikomos mažu krūmu, tačiau verta žinoti, kad net augdamos natūralioje aplinkoje, jos gali užaugti nuo 1 iki 2 metrų aukščio;
- Senovės Romoje levandos buvo svarbi maudymosi ritualo dalis, nes jos turi dezinfekuojančių ir antiseptinių savybių;
- Yra teigiama, kad XIII amžiuje europiečiai dėvėjo levandų apyrankes tam, kad jos apsaugotų nuo maro ir kitų pavojingų ligų;
- Renesanso laikotarpiu levandos buvo naudojamas meno srityje. Dailininkai (įskaitant garsųjį Rubensą ) naudojo levandas siekdami pagerinti spalvų kokybę;
- Levandos plačiai naudojamos kulinarijoje ir konditerijoje gaminant, pvz., pyragus ir šokoladus. Tai pat levandos tinka ir prie sūrių patiekalų. Pavyzdžiui, jos yra naudojamos pelėsinių sūrių gamyboje.
Stulbinanti eterinių levandų aliejų nauda
Levanda yra garbinama ir mylima dėl savo aromatinių savybių. Todėl šis augalas nuo seniausių laikų buvo plačiai naudojamas parfumerijoje ir kosmetikoje. Romėnai ir egiptiečiai naudojo levandas kaip kvepalus ar maisto pagardus. Šiais laikais levandų panaudojimo galimybės yra neišsenkančios. Turbūt nesuklysime pasakę, kad dėl išskirtinio kvapo levandos yra dažniausiai naudojamos odos priežiūros produktų gamyboje. „Lavender Inn“ SPA centras turi įvairių produktų, tokių kaip levandų eterinių aliejų, losjonų, muilų, šampūnų ir kitų odos priežiūros priemonių.
Kodėl levandų odos priežiūros produktai tokie naudingi?
Mažina nerimą ir emocinę įtampą.
Levandų eterinis aliejus padeda gydyti migreną, galvos skausmus, depresiją, nervinę įtampą ir stresą. Gaivus ir raminantis aromatas šalina nervinį išsekimą ir nerimą, taip pat gali padidinti protinį aktyvumą.
Gerina miegą.
Levandų eterinis aliejus, šampūnai ir losjonai turi atpalaiduojamąjį poveikį, todėl gerina miego kokybę. Levandos yra tapusios nemigos gydymo priemone alternatyviojoje medicinoje.
Atgaivina ir jaunina odą.
Levandų aliejus yra labai reikalingas odai. Tai vienas iš švelniausių ir neutraliausių eterinių aliejų, tačiau yra labai efektyvus. Jis vartojamas gydyti spuogus ar raukšleles, pagreitinti žaizdų ar nudegimų gijimą, nes jis pagerina ląstelių atsistatymą. Levandų aliejus taip pat ramina odos sudirginimus, mažina paraudimus ant odos ir nuramina raumenų įtampą.
Stiprina imunitetą.
Levandų arbata, kuria mes vaišiname savo svečius, gerina visą imuninę sistemą ir suteikia organizmui atsparumą nuo įvairių ligų. Levandų eterinis aliejus turi antibakterinių ir antivirusinių savybių, kurios stiprina imuninę sistemą.
Kovoja prieš plaukų slinkimą.
Levandų eterinis aliejus yra vienas iš geriausių natūralių plaukų slinkimo gydymo priemonių. Natūralūs levandų, rozmarinų ir kitų aliejų mišiniai skatina plaukų augimą.
Dera su kitais aliejais ir suteikia energijos.
Levandų aliejus puikiai dera su dauguma aliejų, pavyzdžiui, citrusinių vaisių, ramunėlių, apelsinų, kardamono arba snapučių eteriniais aliejais. Sumaišius įvairius aliejus, išgaunama nuostabi kvapų dermė, kuri atpalaiduos jūsų kūną ir suteiks žvalumo bei energijos.
Kam dar naudojamos levandos?
- Levandų eterinis aliejus plačiai naudojamas namų aplinkoje. Jūs galite naudoti džiovintų levandų aromatinius mišinius, smilkalų lazdeles ar žvakes, kurių sudėtyje yra levandų aliejaus.
- Užlašinkite kelis lašus levandų aliejaus ant užuolaidų, pagalvės ar patalynės ir dangiškasis aromatas, pasklidęs po visą kambarį, atpalaiduos jus visai dienai.
- Kai dirbate arba studijuojate, užlašinkite keletą lašų levandų eterinio aliejaus ant savo odos. Tai padės jums susikoncentruoti ir sutelkti dėmesį.
- Jei norite pakelti sau nuotaiką, papurkškite gryno levandų aliejaus kambaryje ir giliai įkvėpkite. Jūsų raumenys atsipalaiduos ir pasijusite daug geriau.
Levandos maisto pramonėje
Levandos turi kvapnų ir saldų skonį, todėl jos plačiai naudojamos kulinarijoje ir konditerijoje. Manoma, kad dauguma levandų rūšių tinka maisto gamybai, bet labiausiai paplitusi maisto pramonėje yra „Provence“ rūšis. Priežastis paprasta – šios levandos turi švelnų saldoką skonį.
- Desertai. Levandos yra labai pamėgtos gaminant įvairiausius desertus. Iš levandų gaminamas kvapnusis cukrus, kuris dedamas į pyragų, sausainių ar naminių ledų gaminius.
- Mėsa. Levandos taip pat naudojamos mėsos gaminius gardinti. Šios aromatingosios gėlelės mėsai suteikia unikalų skonį ir aromatą, todėl levandas galima naudoti marinuojant mėsą arba kaip prieskonį, gardinant mėsos patiekalus. Jei kepate mėsą ant grotelių ar iešmų, įmeskite džiovintų levandų šakelių ant anglių – nuostabus aromatas prasiskverbs į jūsų kepamą mėsą ir džiugins jus išskirtiniu skoniu.
- Gėrimai. Levandų arbata ir limonadai paliks jums neišdildomą įspūdį. „Lavender Inn‘‘ svečių namuose galite paskanauti levandų arbatos. Šių violetinių gėlelių arbata – veiksminga pirmoji pagalba pajutus galvos skausmą, nuovargį ar kankinant nemigai. Išbandykite ir mėgaukitės magiškąja gamtos galia. Taip pat pabandykite keletą šviežių levandų žiedynų įberti į vyno taurę ir nedelsiant pajusite praturtintą vyno skonį bei kvapą.